Bergaminio citrinmedžio  (Citrus bergamia)
Augalų šeima Rutaceae

Sinonimai
Citrusinė bergamija, oranžinė bergamotė
Citrus aurantium subsp. bergamia Risso&Poit

Kilmė
Bergamotės – citrusinių vaisių rūšis, panaši į kartųjį apelsiną. Labiausiai tikėtina, kad pavadinimas kilmė susijusi, su Bergamu, Lombardijoje, kur buvo parduodami vaisiai. Eterinis aliejus buvo pradėtas gaminti XVIII amžiaus pradžioje Italijoje, o nuo to laiko bergamočių aliejus tapo viena iš svarbiausių kvepalų medžiagų. Tai yra pagrindinė odekolono sudedamoji dalis, taip pat naudojama losjonuose, kremuose, kvepaluose, saldumynuose ir muiluose. Būtent bergamočių aliejus suteikia Earl Grey arbatai išskirtinį skonį.

Gamybos būdas
Bergamočių aliejus gaminamas iš šviežių žievelių šalto spaudimo būdu, surenkant viską, kas išspausta. Tada šviežios išspaudos nuskaidrinamos ir filtruojamos. Norint pagaminti 1 kg eterinio aliejaus, reikia iki 150 – 200 kg bergamotės žievelių.

Aliejaus pobūdis
Bergamočių aliejus yra šviesiai geltonas arba blyškiai žalias skystis, turintis itin sodrų, saldų, žalių vaisių kvapą.

Pagrindinės sudedamosios dalys:

(+)-Limonene 27.4 – 52.0%
Linalyl  acetate 17.1 – 40.4%
Linalool 1.7 – 20.6%
Sabinene 0.8 -12.8%
gamma-Terpinene 5.0 – 11.4%
beta -Pinene   4.4  – 11.0%
alpha-Pinene 0.7  – 2.2%
beta-Myrcene 0. 6 – 1.8%
Neryl acetate   0.1  – 1.2%
Bergamottin   0.68  – 2.75%
5-Geranyloxy-7-methoxycoumarin   0.08  – 0.68%
Citropten   0.01  – 0.35%
Bergapten   0.11  – 0.33%
Bergaptol   0.0  – 0.19%
5-Metoxy-7-geranoxycoumarin   0.04  – 0.15%
Psoralen   0.0  – 0.0026%

Savybės
Antidepresantas, antiseptikas (plaučių, urogenitalinis), antispazminis, antitoksinis, vidurių pūtimui, diuretikas, dezodorantas, febrifugalinis, vidurius laisvinantis, paraziticidinis, rubefacientas, stimuliatorius, skrandžio, tonikas, vermifugalas, tinka ir žaizdų gydymui.

Terapinės savybės
Bergamočių eterinis aliejus yra atpalaiduojantis ir gaivinantis. Pagrindinis jo poveikis yra nervų sistemai, kur jis veikia kaip tonikas, ir gaivina, pernelyg nesistimuliuodamas. Tai malonus, kvapnus priedas prie daugelio masažo ir vonios aliejaus mišinių.
Bergamočių aliejus turi raminantį poveikį ir yra geras nervų tonikas, kai dėl įtampos jaučiamas karštis ir prakaitavimas. Tai taip pat naudinga esant galvos skausmui dėl įtampos. Dėl jo balansuojančių ir gaivinančių savybių aliejus yra naudingas streso metu ir tada, kai jaučiate prieštaringumą, dirglumą ir pervargimą. Minčių aiškumą suteikia mišinys su melisų ir rozmarinų eteriniais aliejais.
Bergamotės pasižymi karminacinėmis ir antispazminėmis savybėmis, todėl jis naudingas virškinimo sistemos problemoms spręsti; ypač tada, kai kamuoja diegliai, skausmingas vidurių pūtimas ir nevirškinimas. Aliejaus antiseptinės savybės gali padėti gydant gastroenteritą ir kitas skrandžio infekcijas – masažuokite juo pilvą.
Italijoje bergamotė naudojama karščiavimui gydyti, nes turi vėsinančių ir antiseptinių. Aliejus puikiai tinka burnai ir gerklei ir tradiciškai naudojamas gydant gerklės skausmus, burnos opas ir blogą burnos kvapą.
Bergamočių aliejus palengvina urogenitalines infekcijas, kai yra deginimas, karštis ir uždegimas; naudoti vonioje arba duše. Dėl antiseptinių, gydomųjų ir dezodoruojančių savybių jis taip pat plačiai naudojamas gydant odos ligas ir yra ypač rekomenduojamas gydant galvos odos spuogus, pūslelinę, psoriazę ir seborėją.
Šis aliejus padidina odos jautrumą šviesai, o tai reiškia, kad oda lengviau įdega. Dėl šios priežasties prieš eidami į saulę bergamočių netepkite ant odos, nes galite labai lengvai sudegti. Galima nusipirkti bergamočių aliejaus, kurio komponentas bergaptenas buvo pašalintas, ir tai nesukels jautrumo šviesai.
Pirmosios pagalbos atveju bergamotė naudojama kaip antiseptikas gydant žaizdas ir opas. Jis veiks kaip parazitidas pašalinant niežus. Tai taip pat tinka patalpų oro dezodoravimui ir atšviežinimui.

Aromaterapijos naudojimo būdai
Peršalimas ir gripas, cistitas, karščiavimas, infekcinės ligos, nerimas, depresija, priešmenstruacinis sindromas.

Psichologinis profilis
Bergamotės aliejus yra tinkamas, jei esate tokio tipo asmuo, kuris gyvenime pasiryžęs siekti savo tikslų bet kokia kaina. Jis vėsina kritišką, reiklų žmogų, kurį dėl padidėjusio nervingumo pradeda kamuoti virškinimo ir odos problemos, suteikia jam pusiausvyrą.

Puikiai tinka naudoti su:
šventagaršvės, bazilikų, kedrų, ramunėlių, šalavijų, kalendrų, kiparisų, snapučių, kadagių levandų, melisų, nerolio, pušų, rozmarinų eteriniais aliejais.

Mūsų saugos patarimai
Nėra toksiškas, nejautrinantis, nedirginantis. Bergamočių aliejų naudokite be bergapteno arba nenaudokite daugiau kaip 0,4% koncentracijos, jei tepate odą likus 12 valandų iki saulės spindulių poveikio.

Įspėjimai
Reikėtų vengti senų arba oksiduotų aliejų. Didžiausias naudojimas per odą: 0,4%, kad būtų išvengta fototoksiškumo (žr. Reguliavimo rekomendacijas).

Nuorodos:
1. C. Wildwood “The Encyclopedia of Aromatherapy”, Vermont, Healing Arts Press, 1996
2. R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
3. S. Curtis “Essential Oils”, AURUM, London, 1996
4. R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
5. Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999