Citrinų (Citrus limonum  Rutaceae.) eterinis  aliejus gaminamas iš citrinmedžio vaisių žievelių šalto spaudimo metodu. Citrinų eterinis aliejus  yra labai intensyvaus,  specifinio vaisių  kvapo.

Citrinų eterinio aliejaus sudėtyje yra  limoneno, kuris  taip pat  yra nestiprus antiseptikas, be to, jis stangrina ir maitina odą. Citrinų eterinis aliejus – puiki odos priežiūros priemonė – pašviesina odą ir lygina raukšles, stiprina nagus. Eterinis citrinų aliejus padeda išnaikinti pleiskanas, o  įdėtas į dantų pastą, balina dantis. Todėl citrinų  eterinis aliejus   yra klasikinis ingradientas: riebios odos  tonikams, nagų priežiūros kremams, losjonams ir kt produktams gaminti.

Dėl malonaus vaisių kvapo, kosmetikos sudėtyje naudojamas: muilui, vonių ekstraktams,  jūros druskai ir kt. aromatizuoti.

Citrinų eterinis aliejus plačiai naudojamas maisto aromatizavimui.

Namų sąlygomis eterinis citrinų aliejus naudojamas patalpų orui dezinfekuoti, nemaloniam kvapui panaikinti, taip pat kaip naminių skruzdėlių ir kandžių atbaidymo priemonė.

Panaudojimo būdai ir kiekiai:

Aromatinei voniai: Eteriniai aliejai vandenyje netirpūs, todėl prieš pilant į vonią 10–30 lašų citrinų eterinio aliejaus reikia ištirpinti stiklinėje pieno, kefyro, jogurto, grietinėlės  ar valgomajame šaukšte augalinio aliejaus arba sumaišyti su trupučiu medaus.

Kremui arba losjonui: 10–15 lašų eterinio aliejaus sumaišyti su 1 šaukštu bekvapio kremo arba losjono.

Rankų kremui arba losjonui: Vienam kartui – 3 lašus eterinio aliejus sumaišyti su 1 arbatiniu šaukšteliu augalinio aliejaus.

Losjonui po skutimosi: 40 lašų eterinio aliejaus sumaišyti su 120 ml obuolių acto arba degtinės ir 80 ml distiliuoto vandens.

Masažui: 10–15 lašų eterinio aliejaus įmaišyti į 2 valgomuosius šaukštus pagrindinio augalinio aliejaus.

Į šampūną, plaukų kondicionierių arba plaukams perskalauti: Įlašinti 2 lašus eterinio aliejaus į buteliuką su šampūnu arba į 2–3 l citrinos sultimis parūgštinto vandens.

Saunai: 15 lašų įlašinti į 10 l karšto vandens, kuriame mirkomos vantos.

Aromatinei lempai: 4–5 lašai 5 kv. m patalpos ploto. Galima naudoti kasdien. (Nepamirškite į garinimo indelį įpilti šilto vandens).

Garų vonelėms arba inhaliacijai: 2–3 lašus įlašinti į 1 l karšto vandens.

 

Remiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr.1223/2009 2009m. dėl kosmetikos gaminių nuostatomis, nurodomi galimi alergenai:

Citrinų eterinio aliejaus sudėtyje yra: citralio, citronelolio, fernasolio, geraniolio, limoneno, linalolio.

Nuorodos:
1. C. Wildwood “The Encyclopedia of Aromatherapy”, Vermont, Healing Arts Press, 1996
2. R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
3. S. Curtis “Essential Oils”, AURUM, London, 1996
4. R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
5. Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999