Arbatmedis (Melaleuca alternifolia)
Augalų šeima Myrtaceae
Sinonimai
Melaleuca linariifolia var. Alternifolia Maid.&Bet.
Kilmė
Ši arbatmedžio (Melaleuca) šeimos rūšis yra būdinga Australijos augmenijai. Arbatmedį tūkstančius metų naudojo aborigenai, kurie trynė lapus ir jais gydė užkrėstas žaizdas bei odos problemas. Antrojo pasaulinio karo metu jis buvo įtrauktas į pirmosios pagalbos rinkinius infekcijoms gydyti.
Gamybos būdas
Aliejus gaunamas distiliuojant garais medžio lapus ir šakeles. Norint gauti 1 kg eterinio aliejaus, reikia iki 500–700 kg šviežių medžio lapų ir šakelių.
Aliejaus pobūdis
Bespalvis arba blyškiai geltonas skystis. Arbatmedžio aliejus turi stiprų, aštrų, gaivų, šviežio kamparo kvapą. Kvapo poveikis yra gaivinantis ir užtikrinantis minčių aiškumą.
Pagrindinės sudedamosios dalys

Melaleuca terpinen-4-ol chemotipo aliejaus sudėtis:

Terpinen-4-ol 30.0 – 48.0%
gamma-Terpinene 10.0 – 28.0%
1,8-Cineole tr – 15.0%
alpha-Terpinene 5.0 – 13.0%
alpha-Terpineol 1.5 – 8.0%
p-Cymene 0.5 – 8.0%
alpha-Pinene 1.0  – 6.0%
Terpinolene 1.5 – 5.0%
Sabinene tr -3.5%
(+)-Aromadendrene tr -3.0%
sigma-Cadinene       tr – 3.0%
Viridiflorol       tr – 1.0%

Savybės
Antiseptinės, priešuždegiminės, antibakterinės, antivirusinės, fungicidinės, antiparazitinės, imunostimuliatorinės.

Terapinės savybės
Arbatmedžio aliejus yra stimuliuojantis ir tonizuojantis, naudojamas visų pirma dėl jo germicidinių savybių. Jis yra stiprus antiseptikas ir gali kovoti su daugybe skirtingų bakterinių infekcijų, įskaitant streptokokų ir stafilokokų rūšis, taip pat įrodyta, kad jis turi reikšmingų antivirusinių ir priešgrybelinių savybių. Be to, jis gali stimuliuoti imuninį atsaką ir iš tikrųjų veikia efektyviai, esant infekcijos požymiams.
Arbatmedžio aliejus naudojamas daugybei kvėpavimo takų infekcijų gydyti. Puikiai padeda peršalimo ir gripo atvejais, ypač gerai veikia inhaliuojant.
Kita svarbi arbatmedžio aliejaus veikimo sritis yra genito ir šlapimo takai. Jis veiksmingas sergant ūmiu ir lėtiniu cistitu ir tapo vienu iš pagrindinių daugelio lytinių organų infekcijų, įskaitant pienligę, nespecifinį uretritą (NSU), lytinių organų pūslelinę, genitalijų karpas, niežulį ir trichomonas, gydymą. Dėl mažo toksiškumo gali būti saugiai naudojamas didelėse koncentracijose voniose ir gali būti naudojamas pesaruose.
Arbatmedžio aliejus, kaip puikus fungicidas, gali būti vartojamas tokioms ligoms gydyti kaip “sportininko pėda” ir tarpupirščių grybelis. Plačiai naudojamas gaminant losjonus spuogams gydyti, taip pat yra lengvas skausmą malšinantis analgetikas, kovojantis su infekcijomis nuospaudų, opų, porezių, žaizdų, įpjovimų ir nudegimų atvejais. Norėdami dezinfekuoti įpjovimą ar nuraminti vabzdžių įkandimus ir įgėlimus, arbatmedžio aliejų užtepkite – jis net nesudilgins.
Arbatmedžio aliejų galima sumaišyti su vandeniu ir alkoholiu bei naudoti kaip burnos skalavimo skystį blogam burnos kvapui, burnos opoms ir dantenų infekcijoms gydyti. Daugeliu atvejų karpas pavyksta pašalinti jas kruopščiai tepant šiuo aliejumi. Taip pat veiksmingas gydant pūslelinę ir kitus herpes tipus.

Aromaterapiniai naudojimo būdai
Spuogai, „sportininko pėda“, pūliniai, opos, pleiskanos, kirminai, karpos, nudegimai, žaizdos, vabzdžių įkandimai ir įgėlimai, kvėpavimo takų negalavimai, peršalimas ir gripas, grybelis, cistitas.

Psichologinis aspektas
Nors arbatmedžio aliejus efektyvus esant daugybei pirmosios pagalbos ir ūmių negalavimų, bet tinkamiausias esant užsitęsusioms infekcijoms ir lėtai gyjančioms žaizdoms. Jums taip pat gali atrodyti, kad nevisiškai išnaudojate visas savo galimybes ir kad esate kažkaip nuskriaustas ar blokuojamas nuo jūsų nepriklausančių aplinkybių. Arbatmedžio aliejaus naudojimas padės suprasti, kad galite turėti įtakos savo gyvenimui ir kad galite žengti bent kitą žingsnį link kokybiškesnio, laimingesnio ir tikslingesnio gyvenimo.

Puikiai tinka naudoti su:
Su gvazdikėlių, eukaliptų, citrinų, levandų, mairūnų, pušų, rozmarinų, čiobrelių eteriniais aliejais.

Įspėjimai
Yra daug pranešimų apie nedideles odos reakcijas, kurias sukelia arbatmedžio aliejus. Deja, rinka užtvindyta falsifikuotais ir modifikuotais aliejais, ir tuo galima paaiškinti, kodėl jis ne visada atitinka savo gerą reputaciją. Reikia būti atsargiems, jei aliejus naudojamas su maistu arba esant didelei koncentracijai. Atliekant oficialius žmogaus odos testus, aliejus praskiestas iki 1 proc. Galimas didesnės koncentracijos aliejaus neigiamas ar sensibilizuojantis reguliaraus vartojimo poveikis vis dar nežinomas.

Kitos rūšys
Yra dar dvi Melaleuca rūšys, kurios turi stiprių antiseptinių ir stimuliuojančių arbatmedžio savybių. Niaoulis (M. viridiflora), taip pat kilęs iš Australijos, pirmiausia naudojamas gydant kvėpavimo takų ligas, tokias kaip bronchitas, astma ir kataras. Taip pat gali būti naudojamas inhaliacijoms, gydant ūmias infekcijas, tokias kaip peršalimas, gripas, rinitas ir sinusitas. Kajuputas (M. leucodendron) yra kilęs iš Indonezijos ir Filipinų ir yra naudojamas taip pat, kaip ir niaouli gydant kvėpavimo takus.

Nuorodos:
1. C. Wildwood “The Encyclopedia of Aromatherapy”, Vermont, Healing Arts Press, 1996
2. R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
3. S. Curtis “Essential Oils”, AURUM, London, 1996
4. R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
5. Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999